Практичний психолог

                   

 

 

Боброва

Олена Валентинівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спеціальність маю класну

 

Спеціальність маю класну,

І цікаву, і сучасну.

Психолог гордо це звучить,

Як без психолога прожить?

 

З дітьми я працюю радо,

Унікальне кожне чадо,

Вправи, ігри та казки

Ось мої помічники.

 

У пісочку граємось,

Тактильність розвиваємо,

Містечка тут будуємо

Й емоції лікуємо.

 

А робота із батьками

Необхідна є так само.

Різні тренінги, навчання

Я проводжу без вагання.

Якщо мир буде в родині —

Легше в світ іти дитині.

 

Консультую  tеt-а-tеt,

А в стосунках — паритет.

Чи з дорослим, чи з дитям —

Я секрет нічий не здам.

Без рівнянь і теорем

Вихід знайдемо з проблем.

 

З педагогами я гідно

Теж працюю відповідно.

Щоб було все ефективно,

А робота продуктивна —

Добираю їм завдання

Не прості — оригінальні.

 

 

Свою роботу спрямовую в 3-х напрямках:

·        робота з дітьми;

·        робота з педагогами;

·        робота з батьками.

Забезпечую психолого-педагогічний супровід дітей всіх вікових груп. 

Працюючи з дітками ясельних та молодших груп спрямовую роботу на створення сприятливих умов для успішної адаптації дитини до умов ДНЗ. Спостерігаю за перебігом адаптації малюка до дитячого садочка чи нової групи. Проводжу розвиваючі заняття спрямовані допомогти дитинці успішно адаптуватися до нових умов через сприяння психічному розвитку дитини, формування почуття приналежності до групи, позитивного емоційного фонду. Інформую дорослих з питань адаптації.

Окрім цього, в роботі з дітками молодших груп значну увагу приділяю формуванню навичок спілкування та позитивних взаємин у групі. Адже, контактуючи з однолітками та іншими дорослими у дитини можуть виникати труднощі в плані спілкування, конфліктні ситуації. Спілкуючись із педагогами, батьками, проводячи анкетування вивчаю особливості спілкування дитини з однолітками та сторонніми дорослими; виявляю діток, які мають труднощі у спілкуванні. З дітлахами проводжу заняття спрямовані на виховання стійкого позитивного став­лення до товаришів, навчання встановлюва­ти і підтримувати позитивні стосунки з дітьми та формувати вміння регулювати свою поведінку.

Працюючи з дітками середньої групи приділяю значну увагу особливостям індивідуального розвитку емоційної сфери дитини. З цією метою проводжу розвиваючи заняття спрямовані на навчання дітей розуміти власний емоційний стан, виражати свої почуття і розпізнавати почуття інших людей через міміку, жести, виразні рухи інтонації.

В роботі з дітками старших груп приділяю увагу особливостям розвитку психічних процесів – пам’яті, уваги, мислення, мовлення, уяви, сприймання; розвитку дрібної моторики руки; формуванню графічних умінь, тобто підготовка руки до оволодіння графікою письма. Вивчаю психологічну готовність дітей до навчання в школі, щоб своєчасно надати допомогу дітям, які виявилися не готові до шкільного навчання. Педагогів та батьків ознайомлюю з компонентами психологічної готовності, надаю рекомендації щодо підготовки дитини до школи.

 

Коли потрібно звертатися до психолога?

Як часто у Вас, батьки, виникають питання про виховання? Щодня? Ні, напевно, ще частіше. І багато мам і тат опиняються сам на сам зі своїми проблемами. Справді, що робити, якщо малюк регулярно влаштовує істерики? Або гризе нігті? Або боїться темряви?

Кожна дитина унікальна. Кожна ситуація унікальна. Ви маєте усвідомлювати, з якою проблемою спроможні впоратися самостійно, а із чим потрібно все ж звернутися до фахівця.

Чомусь існує якесь упередження, що до психолога потрібно йти тільки в тому випадку, якщо ситуація зовсім критична.

Батьки найчастіше бачать тільки свою дитину. А психолог працює з багатьма дітьми, і йому простіше побачити та порівняти особливості поведінки Вашої дитини з іншими малятами. Я, як дитячий психолог, допоможу Вам відповісти на питання про дитячу поведінку, скорегувати Ваш підхід до дитини, разом поміркуємо, як краще діяти в певній ситуації.

Іноді так буває, що батьків турбує дитяча поведінка, але вони не можуть сказати, що ж саме їх тривожить. Тут теж допоможе психолог. Для цього існують спеціальні тести, які Ваша дитина сприймає як цікаву й захоплюючу гру. Разом ми зможете розібратися в результатах тестів і Ви краще зрозумієте свою дитину.  

Багато мам і тат турбуються, що їхня дитина розвивається повільніше, ніж інші діти. Швидше за все, їм це просто здається, тому що в кожного малюка – свій темп розвитку. Але професійно і чітко на це питання відповість саме дитячий психолог.

Для дітей, які занадто тривожні, агресивні, соромливі, відчувають часті страхи, психолог може провести цікаві заняття, які називаються тренінгами. На таких тренінгах ми  разом граємо у звичайні, на перший погляд, ігри. А результат не змусить себе чекати. У дитини минають страхи, знижується агресія, підвищується впевненість у власних силах.

Тому не слід забувати, що якщо у Вас виникають проблеми із дитячою поведінкою, Вам завжди готовий допомогти психолог.

  

Мій графік роботи.

Понеділок  з 800      до  1700

Вівторок     з 800 до  1700

Середа        з 800    до  1700

Четвер        з  800     до  1700  методичний день

П’ятниця    з 800   до  1700

 

Перерва з 1200 до 1300


Мета психологічного супроводу навчально-виховного процесу полягає у забезпеченні комплексноїпідтримки усіх його учасників: дітей,батьків та педагогів, у гармонійному розвитку особистості за допомогою використання сучасних інноваційних методів навчання та виховання підростаючого покоління, у своєчасному інформуванні батьків та педагогів стосовно педагогічних особливостей у розвитку та становленні маленької особистості у певному віковому періоді., в організації ігрового та навчального простору  забезпеченні емоційного комфорту, почуття захищенності та любові під час перебування дитини у дошкільному навчальному закладі, соціальному середовищі.

            Завдання психологічного супроводу:

-         збереження та зміцнення фізичного,психічногоі духовного здоровя дітей;

-         сприяння своєчасному засвоєнню нових знань, умінь та навичок, формування необхідних вікових психологічних новоутворень;

-         проведення психодіагностичного обстеження дітей з питань адаптації до ДНЗ, розвитку психічних процесів готовності старших дошкільників до навчання в школі та ін.;

-         проведення корекційно – розвиваючих занять з метою розвитку пізнавальних процесів, емоційно- вольової, комунікативної сфери, гармонізації взаємовідносин та розвитку дружніх стосунків;

-         упровадження профілактичних заходів шляхом своєчасного інформування батьків з різних психологічних питаньрозвитку та виховання дітей, надання індивідуальнихта групових консультацій, проведення тренінгових занять та семінарів;

 

-         налагодження ефективної співпраці між усіма спеціалістами ДНЗ та родинами вихованців .


Для чого потрібен психолог?

 

 

      Можна сказати, що до психологів всі вже звикли. Ці фахівці допомагають вирішувати особистісні проблеми, проводять психологічне тестування, тренінги, навчальні ефективно спілкуватися і вирішувати конфлікти, складають психологічні портрети і характеристики і багато чого іншого. Але все це стосується, в першу чергу, дорослих людей.
      А чим же займаються дитячі психологи? У яких ситуаціях батькам може бути корисна, а в яких просто необхідна консультація цього фахівця?
      Якщо є якась тривога за свого малюка, візит до психолога допоможе розібратися з ситуацією і з емоційним станом дитини об'єктивно. Виявити причини виникаючих труднощів, якщо вони є. Врешті-решт, адже не вважається чимось негожим відвідувати стоматолога для перевірки і необхідної профілактики. Чомусь про психологів ж іноді зберігається така думка, що візитом до цього фахівці підтверджують свою «ненормальність». Це, звичайно ж, не так: психолог, взагалі, за визначенням, працює тільки з психічно здоровими людьми. 
      Інший випадок виникнення необхідності звернутися до дитячого психолога часто співпадає з так званими віковими кризами у розвитку дитини (рік-півтора, три-чотири, шість-сім і підлітковий період). Що відбувається в ці моменти? Віковий криза означає, що в розвитку людини відбувається різкий стрибок, що щось радикально змінюється. Мама й тато ж не встигають звикнути до цих змін, не враховують їх у спілкуванні, використовують виховні прийоми, вже не дієві в нових умовах. Все це накладається на підвищену емоційність дитини, характерну для перехідних періодів.
      Капризи, агресія, впертість дитини - і почуття безпорадності у батьків. Цілком природна реакція - звернутися до фахівця. І це справді може допомогти. Психолог допоможе розібратися в суті виниклих труднощів, підкаже виховні прийоми, а при необхідності позайматися з дитиною, щоб допомогти йому подолати непростий період.
    Що роблять дитячі психологи? 
     Отже, ці або якісь інші причини привели вас до думки про звернення до дитячого психолога. У чому ж може полягати його робота?
  • Психодіагностика 
  Будь-який психолог володіє досить великим набором психодіагностичних засобів та методик. Їх мета - визначити об'єктивний стан людини, виділити його причини, а також оцінити рівень розвитку тих чи інших психічних процесів (пам'яті, уваги, мислення і т.д.). Якщо для дорослих часто використовуються тестові методики, відомі багатьом, то в арсеналі дитячого психолога звичайно це особливі методики для дітей. Фахівець може попросити вашої дитини щось намалюват. Може пограти з ним в захоплюючу гру - насправді ж за допомогою цих процедур збере необхідні дані.
   • Розвиваючі заняття 
   За допомогою розвиваючих психологічних ігор фахівець допоможе розвинути у дитини різні необхідні навички і якості. Увага, пам'ять, посидючість, логічне та образне мислення - в арсеналі дитячого психолога розвиваючі ігри для самих різних віків. Найчастіше, що розвивають психологічні заняття проводяться відразу з групою дітей, і в такому випадку дитина також вчиться спілкуватися з іншими дітьми, сприймати соціальні норми.
   • Корекційно-відновлювальна робота 
   За наявності у дитини серйозних емоційних або особистісних труднощів може знадобитися спеціально організована психотерапевтична робота. Це можуть бути заняття на зняття тривожності, страхів, на підвищення самооцінки, на зняття агресивних тенденцій. Дитяча психотерапія може знадобитися, якщо дитина пережив сильний стрес - Втрату близьких, фізичний або психічний насильство і т.п. 
     Методи, що застосовуються в дитячій психотерапії, різноманітні. Наприклад, для зовсім маленьких дітей дуже дієвим методом виявляється так звана пісочна терапія (спеціально організовані заняття з піском). Для дітей старшого віку дуже ефективна буває казкотерапія (Заняття з застосуванням спеціальних психотерапевтичних казок як готових, так і складаються в ході взаємодії дитини з психологом). Гра, малюнок, казка - всі знайомі і цікаві для дитини предмети і заняття стають в руках спеціаліста потужним засобом допомоги.
   • Консультування батьків та сімейне консультування 
   У психологів є така відома аксіома «Проблеми маленьких дітей - це проблеми батьків». І це насправді так. При уважному розгляді причини всіх дитячих труднощів перебувають у сімейних проблемах і конфліктах, неадекватності стилю виховання і т.д. Тому часто виходить так, що для вирішення проблеми дитини досить батькам самим розібратися в причинах і змінити щось у своїй поведінці, в ситуації, навколишнього дитини.Психолог на консультації допоможе вам побачити себе з боку, об'єктивно оцінити свої методи виховання. Гарний психолог ніколи не буде судити або дорікати вам за що б то не було. Він просто дасть вам у руки нові, більш ефективні інструменти виховання, розповість більше про вікові особливості малюка. 
    Наступним напрямком роботи є просвітницький – регулярні виступи на батьківських зборах, та розміщення цікавої психологічної інформації у інформаційних куточках кожної групи та на веб-сайті ДНЗ.


ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

 

Всеукраїнські безкоштовні

 

Всеукраїнська дитяча лінія «Телефон довіри»  8 800 500 21 80

 

За цим номером будь-яка дитина та дорослий, навіть з найвіддаленішого населеного пункту України може звернутися, почути відповідь на важливі, без перебільшення, болючі питання та отримати кваліфіковану консультацію психологів, юристів, педагогів – дітям, батькам. Працює з 09:00 – 21:00

 

Консультація з питань всиновлення, створення дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї   8 800 50 543 30

 

Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей  8 800 500 33 50

 

Національної лінії Телефону Довіри з проблеми ВІЛ/СНІД

 

8 800 500 45 10

 

Цілодобово, анонімно, безкоштовно Національна «гаряча лінія» по запобіганню торгівлі людьми   8 800 500 22 50

 

Телефони довіри в Сумах

 

Сумський телефон довіри (цілодобово)

33 40 50

 

Сумський обласний кризовий центр (з 8.00 до 17.00)

60 18 58

 

Сумський міський кризовий центр

62 18 34

 

Клініка, дружня до молоді

32 72 00

 

Для батьків (Телефон Довіри) з 8:00 до 17:00

65 88 89